Ümit doluyum. Bu yıl mutlu geçecek… Bana bunu yazdıran, iyimserliğim değil sadece. Önceki akşam Lütfi Kırdar’da gerçekleşen Yeni Yıl Konserinin hissettirdikleri…

Biletleri aylar önce satışa çıktığında, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasıyla soprano Ailyn Perez’in konser programı, pek çok müziksever gibi beni de heyecanlandırmıştı. Çok hızlı hareket etmeme rağmen yan yana koltuk bulamamış, birbirinden hayli uzak da olsa, iki bilet satın almayı başarmıştım. İyi ki yapmışım.

Son söyleyeceğimi, en baştan yazayım: BİFO’nun gelenekselleşen ”Yeni Yıl Konseri”, programıyla vaat ettiklerinin ve hayallerimin çok ötesinde gerçekleşti.   

Orkestranın sanat yönetmeni de olan Sascha Goetzel ve New York Times’ın ”sahneye hükmeden güzel bir kadın ve büyük bir soprano” olarak andığı Ailyn Perez’in esprili tavırlarıyla, orkestra üyelerini de katarak seyirciyle kurdukları sımsıcak bağ, müzikseverleri her daim konserin içinde ve canlı tuttu.

İlk bölümde vurmalılarla doğaçlama çalınan Afrika ritmleri, konsere farklı bir soluk getirdi. Kendi adıma en büyük kazanımım, Meksika’nın çağdaş bestecilerinden Arturo Marquez’in, kökleri Küba’ya uzanan ”danzon” dans stilinden esinlenerek yazdığı eseri dinlemekti. O gece tanışma fırsatı bulduğum ”Danzon No. 2”, göz açıp kapayıncaya kadar, en sevdiklerim listesine giriverdi.

Konserin ikinci bölümünün benim açımdan unutulmazları, Rossini’den ”Hırsız Saksağan Operası”nın uvertürü ve Perez’in, Verdi ve Puccini operalarından seslendirdiği duygu yüklü aryalardı. Tek başına ayrı bir konser niteliğindeki ”Bis”in sürpriziyse, çağdaş Türk müziğinin temsilcilerinden Ulvi Cemal Erkin’in yazdığı ”Köçekçe Süiti”ydi kuşkusuz.

Konser, seyircinin alkışlarıyla tempo tuttuğu, baba Strauss’a ait ”Radetzky Marşı”yla nihayetlendiğinde, salonu terk etmeye hazırlanan yüzlerde kocaman bir tebessüm vardı. İçimde büyük bir sevinç ve yaşama duyduğum sonsuz bir güvenle yürürken, şunu düşündüm. Bir konser, bundan daha fazlasını sunamazdı. Ve evet, bu yıl mutlu yaşanacaktı…

Kullanılan imaj: CNN Türk web sitesi