BENİM HİKAYEM

 

benim_hikayem_1024Ravel’in Bolero’su

1984 yılı… Televizyonda, Saraybosna Kış Olimpiyatlarını seyrediyorum. Buz pateninin devleşmiş isimleri Jayne Torvill ve Christopher Dean, nihayet pistteler. Başarılı İngiliz çift, kusursuz teknikleriyle olduğu kadar, harika bir koreografi ve senkronizasyona sahip danslarıyla da, büyüleyici bir performans sergiliyorlar. Onlara müthiş bir müzik eşlik ediyor. Çiftin duygu yoğunluğu yüksek dansları, neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. Ekrana kilitlenmiş halim, ‘Ravelin Bolerosuyla dans ettiler’ anonsunu yapan spiker sayesinde çözülüyor ancak. O zamanlar ne Ravel ne de Bolero’dan haberdar olduğumdan, eserin adını ‘Ravelin Bolerosu’ olarak algılıyor ve zihnime de böyle kaydediyorum. O günün klasik müziğe merakımın miladı olduğunu, hayatımın diğer dönüm noktalarında olduğu gibi, sonraları fark ediyorum…

Bir ölçü heyecan, bir ölçü merak

Hikayelerin gücüne inananlardanım. Öyle ki, hikaye etmenin, klasik müziğin geniş kitlelerce sevilmesine de hizmet edeceğini düşünüyorum. Bu düşünce, konserlere gittiğimde daha da meşgul ediyor zihnimi…

Bir müziksever olarak kendimden biliyorum; dinleyiciler konserin başlamasını beklerken, program notlarına göz gezdirmeyi severler. Bu notlar sayesinde, eserler, yaratıcıları ve onları seslendirecek sanatçılarla ilgili faydalı bilgiler edinirler. Ancak dinleyecekleri müzikle, burada yazanlar üzerinden bir duygu bağı kurmaları oldukça zordur zira bu notlar, kitabi üslupları ve aynı yerden kopyalanıp yapıştırılmış gibi duran teknik içerikleriyle, çoğu zaman tatsız tuzsuzdur (istisnalar vardır elbet).

Oysa malzemesi taze, kıvamlı, leziz bir yazıya kim kayıtsız kalabilir. Notalarla harmanlanmış bir yazı, eseri hiç duymamış olanlarda bile, en azından bir ölçü heyecan, bir ölçü merak uyandırarak müzikten alacakları zevki çoğaltabilir.

Profesyonel olarak ne yazıyla ne de müzikle uğraştığım halde, müzik eserlerinin hikayelerini anlatmaya kalkışmamı, zihnime dolan bu düşüncelerle açıklayabilirim ancak…

Yazı yazmak, bir nevi teşhir

Ravelin Bolerosu‘nda, en sevdiğim klasik müzik eserlerini hikaye edeceğim. Söze müzikle başlasam da, hikayelerim, kimi zaman bir şairin dizesine veya bir ressamın tuvaline, bir film karesi ya da tiyatro sahnesine uzanacak. Yazı yazmak bir nevi teşhir. Kim bilir, belki kendime bile saklı tuttuklarım, satır aralarına sızıp duracak.

Umarım ki bu hikayeler, klasik müziğe ilgi duyanlara olduğu gibi, uzak durmuş olanlara da ulaşmamı ve keyif verici bir deneyim yaşatmamı sağlar.

Ayşe Ersin

Finansçı, Müziksever

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
En güzel cami halısı burda.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
mide botoksu Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.