David Garrett – Alman keman virtüözü

Anlatacağım hikayede, en çok Achilles’e üzüldüm. Achilles, babası için son görevini layıkıyla yapma telaşında olan, on beş yaşında bir genç. Onu çaresizce defnetmeye çabalıyor ama bu hiç de kolay olmayacak…

Kemanın Sihirbazı

Ünlü keman virtüözü ve besteci Niccolo Paganini, Nice’deki evinde ölmüş, defin işlemlerini başlatmış olan Achilles ise, beklemediği bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Bohem bir yaşam tarzı sürmüş olan Paganini’nin bir günahkar olduğunu düşünen Piskopos, Kilisenin kurallarına uygun şekilde gömülmesine karşı çıkmaktadır. Esasen bu fikre sahip olan, sadece Piskopos değildir.

Halkın bir kesimi nicedir, kemanı olağanüstü şekilde çalmasını, aykırı fiziksel görünümüyle birleştirmiş ve Paganini’nin, ruhunu şeytana sattığına hükmetmiştir. Ölüm döşeğindeyken kendisini kutsamaya gelen rahibi, ‘Daha ölmüyorum’ diye geri yollaması da, kör  inançları beslemiştir.

Paganini’nin fiziksel görünümü, gerçekten de dikkatleri çekecek cinstendir. Uzun saçlarla çevrili soluk bir yüz, çıkıntılı bir burun ve delici bakışlar. Elbisesinin içinde, uzuvları sanki birbirine yapışık değilmiş gibi duran, sahnede reverans yaptığı zaman ayakları vücudundan ayrılıverecek ve bir kemik yığını halinde oraya dökülüverecek izlenimi yaratan bir beden. İnsanı hayrete düşüren bu sıska bedenin hepten belirgin kıldığı, kemanı kavradıklarında mucizeler yaratan, kemikli, esnek ve uzun parmaklar…

24 Kapris

Bu parmaklar, kemanla altı yaşındayken tanışmış ve onun sınırlarını, hiç olmadığı kadar zorlamıştır. Kemanın potansiyelini ortaya çıkaran eserler yaratan Paganini, başkalarının seslendirmeye cesaret edemediği bestelerini, eşsiz hünerlerini sergileyerek çalmıştır. Solo keman için yazdığı 24 Kapris, sanatçıların bugün bile çalmakta zorlandıkları, büyük bir ustalık ve kondisyon gerektiren bestelerdir. Bunlardan en sonuncusu, Franz Liszt tarafından solo piyanoya uyarlanmış; Brahms, Rachmaninov ve Andrew Lloyd Webber dahil, pek çok besteciye  ilham vermiştir. 

Paganini, sıra dışı tekniğini, ilgi çekici ve cüretkar şovlarıyla birleştirmiştir. Bir defasında, kemanını, tellerini kopartacak şekilde zorlamış ve eserin kalanını tek telle tamamlamıştır. Akıl almaz tekniğine hayranlık duyan seyirciler, adeta kendilerinden geçmiş; olağan şüpheliler ise, olayda bir kez daha şeytanın parmağını görmüşlerdir! Paganini’nin umursamadığı, hatta karizmatik bulduğu bu durum, şimdi Achilles’i fazlasıyla meşgul etmektedir.

‘İlim, hakikati bilmektir…’*

Achilles, Piskopos engeliyle karşılaşınca, son çare olarak Papa’ya müracaat eder. Ancak Papa, hemen karar vermek yerine, Paganini’nin kiliseyle olan münasebetinin enine boyuna araştırılmasını emreder. Arkada kalanlara acı vermekten başka bir yararı olmayan inceleme, üç yıl boyunca devam eder. Paganini, Papa’nın gecikmiş kararıyla Cenova yakınlarında defnedildiğinde dahi, Achilles huzura eremez. Halk tepkilidir; adı şeytanla anılmış birinin, yaşadıkları yerden uzakta gömülmesini istemektedir.

Naaş, aynı nedenle defalarca nakledildikten sonra, Parma’daki son istirahatgahına  getirilir. Bunlar olurken, uzun yıllar geçmiştir. Neyse ki zaman, Paganini’nin şeytani güçlerinin önündeki sis perdesini de kaldıracaktır. Genetik bilimi, normalden uzun ve fazlasıyla esnek ellere sebebiyet veren farklılıkları ortaya çıkaracak ve onları  ‘Marfan ve Ehlers-Danlos Sendromları’ olarak adlandıracaktır!

*Mustafa Kemal Atatürk

Kullanılan imaj: Movie reviews